Sevgili öğrencilerimiz,

Sınav uyarlamalarında dair yapılan bazı yeni düzenlemeler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Geçtiğimiz aylarda resmi gazetede yayınlanan "Engelli Bireylere Yönelik Sınav Uygulamalarında ve Engelli Kontenjanında Aranacak Sağlık Şartlarına Dair Yönetmelik"e göre sınavlarda okuyucu/işaretleyici/yazıcı desteği, ek süre, büyük puntolu sınav kitapçığı, ayrı salonda sınava girme gibi sınav uyarlamalarına ihtiyaç duyan öğrencilerin 2022-2023 Akademik Yılı'ndan itibaren Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş hastanelerden aldıkları Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporunu (ESKR) Üniversitemizdeki ilgili birimlere sunmaları gerekmektedir. Yetkili hastanelerin listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://khgmcalisanhaklaridb.saglik.gov.tr/TR-42698/engelli-saglik-kurul...

Sınavlarda uyarlama almakta olup ESKR olmayan öğrencilerimizin uyarlamalarında bir aksama yaşanmaması için akademik yıl başına kadar yetkili hastanelerden raporlarını temin etmelerini öneririz, aksi durumda sınavlarda uyarlamalar sağlanamayacaktır.

Sınav uyarlamaları dışında ders uyarlamalarından veya kısmi zamanlı öğrenci desteği (ders partneri, not tutucu) ya da ulaşım gibi hizmetlerimizden faydalanan öğrencilerimiz yukarıda bahsedilen yeni düzenleme kapsamında değildir. Bu öğrencilerimiz önceki dönemlerde olduğu gibi güncel sağlık raporlarıyla birim hizmetlerimizden faydalanmaya devam edebilirler.

2022-2023 Güz Dönemi'nde aksaklık ya da mağduriyet yaşamamak adına rapor sürecini erkenden başlatmanızı ve herhangi bir sorusu olan öğrencilerimizin birimimizle iletişime geçmesini öneririz.

Sevgilerimizle,


Son Güncelleme:
06/09/2022 - 14:24